Wirtualne zwiedzanie szkoły

Regulamin korzystania z sauny

Regulamin korzystania z sauny

 1. Zespół saun jest integralną częścią hali sportowej Powiatowego Międzyszkolnego Centrum Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim i obowiązują w nim przepisy Regulaminu Ogólnego oraz niniejszego Regulaminu.

 2. Przed skorzystaniem z saun korzystający powinni zapoznać się z niniejszym regulaminem.

 3. Zespół saun jest obiektem służącym procesowi odnowy biologicznej i rehabilitacji.

 4. Zespół saun jest strefą nie tekstylną . Użytkownicy muszą liczyć sie z możliwością, iż ze strefy tej będą korzystać osoby nagie lub niekompletnie ubrane.

 5. Z saun należy korzystać zupełnie nago z owinięciem ciała w suchy ręcznik, strój kąpielowy zatrzymuje pot na ciele i może spowodować podrażnienia skóry.

 6. Do kąpieli w saunie należy zaopatrzyć się w obuwie typu klapki oraz dwa ręczniki, jeden służy do wycierania się a drugi jako podkładka na ławę.

 7. Przed przystąpieniem do kąpieli w saunach należy umyć całe ciało pod prysznicem a następnie wytrzeć je do sucha.

 8. Przed wejściem do sauny należy zdjąć wszystkie przedmioty metalowe, gdyż mogą stać się przyczyną poparzeń ciała.

 9. Z saun mogą korzystać wyłącznie osoby zdrowe.

 10. Bezwzględnie z sauny nie mogą korzystać osoby: bezpośrednio po intensywnym treningu wytrzymałościowym, chore na serce, nadciśnienie, cukrzycę, po udarach z chorobami naczyń krwionośnych, stany reumatyczne, nowotwory, ostre infekcje, stany astmatyczne, ze stanami zapalnymi narządów wewnętrznych, z gorączką, chore na tarczycę , klaustrofobię, kobietom w ciąży oraz w czasie menstruacji, chore na padaczkę (epilepsję), małe dzieci z powodu braku wykształcenia w organizmie ośrodka termoregulacji, osoby po spożyciu alkoholu lub innego środka odurzającego.

 11. Zaleca się wszystkim osobom korzystającym z zespołu saun o konsultacje z lekarzem przed skorzystaniem z sauny oraz po kilku pobytach w saunie w celu sprawdzenia jej wpływu na stan zdrowia.

 12. Korzystający z sauny ponosi pełną odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo osób korzystających wspólnie z sauny.

 13. Korzystanie z sauny po obfitym posiłku nie jest wskazane.

 14. W saunie należy leżeć lub siedzieć w zrelaksowanej pozycji, z kolanami podciągniętymi do ciała tak aby stopy znalazły się w tej samej temperaturze co reszta ciała.

 15. Przed opuszczeniem zespołu saun i wyjściem do strefy bezwzględny nakaz schłodzenia całego ciała pod prysznicem oraz umycia bez użycia mydła.

 16. Po saunie należy wypocząć około 20-30 minut. Celowe jest picie wód mineralnych lub soków w umiarkowanych ilościach (około 0,5-1litra).

 17. Po pobycie w saunie kategorycznie nie można korzystać z wanny jacuzzi oraz nie zaleca się wysiłku fizycznego.

 18. W razie złego samopoczucia w saunie należy bezzwłocznie opuścić kabinę i poinformować o tym obsługę obiektu celu udzielenia pomocy.

 19. Z sauny można korzystać tylko w towarzystwie innej osoby, co pozwoli na natychmiastową pomoc w wypadku złego samopoczucia.

 20. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z sauny tylko i wyłącznie w towarzystwie dorosłego opiekuna.

 21. Zabrania się regulacji urządzeń saun. Ewentualne uwagi dotyczące pracy saun należy zgłaszać pracownikom obsługi obiektów.

 22. Osoby naruszające porządek lub przepisy niniejszego regulaminu będą usunięte z obiektu bez prawa zwrotu wcześniej uiszczonych opłat.

 23. Korzystanie z sauny jest równoczesne z tym, że osoba zapoznała się i akceptuje wszystkie powyższe punkty regulaminu.

 24. Zespół Szkół Nr2 w Tomaszowie Lubelskim jako zarządca obiektów nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zdarzenia powstałe na skutek złamania zasad niniejszego Regulaminu.


 


 


 

Instrukcja korzystania z sauny suchej

Temperatura 40-110°C

 1. Kąpiel w saunie polega na naprzemiennym przegrzewaniu i ochładzaniu całego ciała.

 2. Można to robić w 2 lub 3 następujących po sobie cyklach.

 3. W saunie przebywa się w pozycji leżącej lub siedzącej.

 4. Jeden cykl trwa max. do 25 minut tzn. 8-12 min. pobyt w gorącym pomieszczeniu sauny, a następnie 8-12 min. ochładzanie ciała.

 5. Ochładzanie organizmu pod prysznicem polega na polewaniu zimną wodą całego ciała od stóp w kierunku serca, a następnie ochładzaniu karku oraz głowy.

 6. Po schłodzeniu ciała należy wytrzeć się do sucha i poleżeć kilka minut.

 7. Pobyt w saunie kończy się chłodną kąpielą bez stosowania mydła.

 8. W przypadku wystąpienia złego samopoczucia trzeba bezwzględnie przerwać zabieg.


 


 


Instrukcja korzystania z łaźni parowej

 

Temperatura 40-80°C

 

 1. Kąpiel w łaźni polega na naprzemiennym przegrzewaniu i ochładzaniu całego ciała.

 2. W łaźni przebywa się w pozycji lezącej lub siedzącej.

 3. Czas przebywania w łaźni zależy indywidualnie od samopoczucia oraz stażu korzystania z łaźni (sugerowany czas ok. 10-20 minut).

 4. Ochładzanie organizmu pod prysznicem polega na polewaniu zimną wodą całego ciała od stóp w kierunku serca, a następnie ochładzaniu karku oraz głowy.

 5. Cykl nagrzewania ciała i schładzania może być powtórzony 3-krotnie.

 6. Po schłodzeniu ciała należy wytrzeć się do sucha i poleżeć kilka minut.

 7. Pobyt w łaźni kończy się chłodną kąpielą bez stosowania mydła.

 8. W przypadku wystąpienia złego samopoczucia trzeba bezwzględnie przerwać zabieg.

 


 

Dyrektor

Zespołu Szkół Nr 2

w Tomaszowie Lubelskim